Zbliża się czas złożenia pita, upewnij się, że wiesz, jak wszystko wypełnić

Wraz z początkiem każdego roku przychodzi pora, gdy musi rozliczyć się ze skarbówką z dochodów za poprzedni rok. To wyjątkowo gorący okres zarówno dla podatników, jak i pracowników biur księgowych oraz samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy wypełniają zeznanie podatkowe, a następnie czekają na zwrot nadpłaconego podatku albo uzupełniają brakujące wartości.

Każdy człowiek musi się rozliczyć z fiskusem

Obowiązek regularnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym dotyczy każdego człowieka, który otrzymuje dochody. Tyczy to w równym stopniu osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, jak i tych, którzy wypełniają zlecenia o dzieło lub wykonują pracę na umowę zlecenie. Podatek odprowadzają też wszelkie firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od tego, którą grupę się stanowi, zależy, który formularz Pit się wypełnia. Osoby pracujące na umowy o pracę, o dzieło lub zlecenie przygotowują Pit-37, tymczasem przedsiębiorcy Pit-36. Pit 38 skierowany jest z kolei do osób, które w ubiegłym roku odniosły zysk powstały przy sprzedaży papierów wartościowych albo akcji spółki.

Można rozliczyć się osobiście albo z biurem księgowym

Dużo osób decyduje się osobiście przygotować deklarację podatkową. Można to zrobić na specjalnie w tym celu przyniesionych z Urzędu Podatkowego drukach Pit. Pomocne bywają specjalne aplikacje wykorzystywane do rozliczania, jakie można znaleźć w internecie albo na płytach dodawanych do gazet. Rozliczenia podatków można dokonać także za pomocą sieci. Bywa jednak, że podatnicy czują się niekomfortowo w gąszczu wszystkich niezbędnych arkuszy oraz boją się samodzielnie przygotować deklarację podatkową. W tym przypadku można pójść do biuro księgowe, które odpłatnie podejmie się przygotowania deklaracji. Należy jedynie donieść wszystkie konieczne dokumenty i upewnić się, że napłynęły one ze wszystkich źródeł. Przeczytaj tu – www

podatki

Źródło: flickr.com

Kluczowy jest czas

Gdy chodzi o rozliczenie Pit bardzo ważny jest czas, gdyż Urzędy Skarbowe wyznaczają ostateczny termin składania deklaracji. Nie jest to trudne, gdyż w tym pracowitym okresie Urzędy Skarbowe urzędują dłużej oraz udostępniają dodatkowe okienka dla podatników. Pomimo to dużo osób zwleka na ostatnią chwilę oraz może mieć kłopot z czasowym złożeniem zeznania podatkowego.