W jaki sposób zadeklarować się z podatku prędko i skutecznie?

Wraz z nastaniem kolejnego kwartału, przyszedł czas na rozliczenie pit 2016. Każda persona, która w ubiegłym roku była zatrudniona na umowę, musi wysłać tą deklaracje, w przeciwnym wypadku, w przypadku jakiejkolwiek kontroli, spotka ją grzywna. Większość osób deklaruje pit 37, który jest banalnie prosty w obsłudze, spora część pól jest intuicyjna, można uporać się z tym w kilka minut. Niektórzy, szczególnie osoby nadzorujące prywatną działalność handlową, mają mocniej zaawansowane zadanie, lecz także do rozwiązania. Mamy dwie drogi, aby rozliczyć pit 2016 – internetowo lub standardowo. Która z nich jest wygodniejsza?

podatki do zapłaty

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd umożliwił opcję wirtualnego deklarowania podatku za rok poprzedni. Jest to na tyle wygodna metoda, że nie potrzebujemy opuszczać mieszkania i stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Jednak nie jest to wcale takie łatwe. Najpierw, aby w ogóle rozpocząć rozliczenie pit 2016, trzeba zainstalować kilka niezbędnych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Następnie musimy dokładnie dowiedzieć się, który pit 2016 należy wypełnić, aby cała nasza praca nie poszła na marne. Przed zainicjowaniem procedury warto przejrzeć instrukcję. Istotną sprawą jest, aby mieć podpis elektroniczny (niezbędny jest do tego konkretny sprzęt). Jeśli takowego nie mamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego przychodu za poprzedni rok. Mimo Najnowszej technologi, w tym roku mnóstwo ludzi zadeklaruje pit 16 w sposób klasyczny. Możemy wydrukować właściwy formularz i rozwiązać go osobiście, ręcznie, lub poprosić osobę w urzędzie o radę. Jednak pamiętajmy, im bliżej końca kwietnia tym więcej osób będzie sporządzać rozliczenie pit 2016, stad też mogą być kolejki – czytaj całość tutaj. Jeżeli jesteśmy bardziej wygodni a przy okazji znamy się nieco w internecie, możemy pobrać odpowiedni program, który nam dopomoże w sporządzeniu formularza.

Sporo z nich jest za darmo, lecz ich wykorzystanie czasem nie pozwala samodzielnie wybrać fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – narzucają nam z góry takową. Gdy już wszystko dobrze wypełnimy, musimy wydrukować dokument i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy o podpisie! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie osób nie powinno sprawić kłopotu. Druki są na tyle klarownie sporządzone, że każdy powinien poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować podatek drogą internetową, wtenczas ominie nas stanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.