Jak najłatwiej rozliczyć swój PIT?

Każda z person, która zatrudniała się w dowolnym wymiarze godzin w poprzednim roku, jest zmuszona do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go duże grzywny, dlatego warto o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy odmienne alternatywy aby tego dopilnować: wynająć księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, lub rozliczyć się przez internet. Która z tych opcji jest najwłaściwsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i musimy zadeklarować się z wielu źródeł dochodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najprostszą metodą będzie zatrudnienie księgowej. Za pewne są persony, które nawet najbardziej zagmatwane rozliczenia umieją zrobić osobiście, jednak pamiętajmy, że właściciele przedsiębiorstw są bardzo mocno monitorowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może być tym prędzej odnotowany. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok możemy sobie na to pozwolić, chociażby dla własnego spokoju .

Najbardziej popularną opcją aby okiełznać Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Programy w większości przypadków są bezpłatne, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a na pewno wszystko poprawnie wypełnimy, jeśli będziemy uważni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której oddajemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Opcją, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieważne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego rodzaju. Jedyne o czym musimy pamiętać, to stworzenie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego umieścić po prostu naszą zeszłoroczną kwotę przychodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Interesująca strona: o rozliczeniu PIT.

Mamy parę możliwości na wykonanie deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest przeznaczona do podatników różnego typu, możemy po prostu obrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeśli twoje przychody pochodziły z kilku miejsc, dobrze zaangażować księgową, która najlepiej opanuje za nas ten chaos. Jeśli jednak otrzymaliśmy jedynie pit 37, poradzimy sobie w pojedynkę, z pomocą odpowiedniej aplikacji.