Chcesz szybko i poprawnie rozliczyć deklarację podatkową za 2015 rok?

Możliwości rozliczenia podatku jest kilka. Tylko od nas zależy, czy chcemy powierzyć to komuś innemu, czy wypełnić sobie PIT samodzielnie – w znanej od lat, papierowej formie lub via internet. Każdy sposób jest dobry, więc wybierzmy ten, który będzie nam najbardziej pasował i który da nam pewność, iż nasza deklaracja została rozliczona bezbłędnie.

Jeśli jesteśmy niepewni, czy dobrze wypełnimy nasz PIT, możemy iść do biura rachunkowego albo do niezależnej, znajomej księgowej. Rozliczenie prostego PIT-u kosztuje zwykle około 15-20 złotych i nie zabierze więcej niż kilka minut, maksymalnie pół godzinki. Rozliczony dokument PIT biuro rachunkowe może (po podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej wysłać bezpośrednio do urzędu. Lecz jest też możliwość przesłania go jako e-deklaracji, czyli dokumentu elektronicznego, który może zostać wysłany bez podpisu. Kopia dla nas jest dla nas drukowana przez biuro.

Dobrze jest ją posiadać, ponieważ może nam być jeszcze potrzebna, na przykład w banku gdy będziemy się ubiegać o pożyczkę. Jeżeli chcemy rozliczyć PIT samodzielnie, możemy pobrać sobie z internetu PIT 2015 program, który jest zupełnie darmowy i wpisywać dane zgodnie z instrukcjami, uzupełniając poszczególne kratki. Zwykle jest to dość łatwe i nie sprawia większych problemów. Formularz PIT uzupełniony elektronicznie także możemy wysłać bezpośrednio do systemu skarbówki, a egzemplarz dla nas sobie wyedytować. Miejmy na uwadze to, iż można odjąć jeden procent podatku na działalność dobroczynną lub instytucje pożytku publicznego.

Jeśli dostaliśmy płytę typu „PIT 2015 program” jako gratis do prasy lub przy okazji promocji, możemy mieć pewność, iż KRS jednostki, od której ją otrzymaliśmy, figuruje w polu jednego procenta. Zdecydujmy o miejscu, któremu chcemy pomagać świadomie, by nie decydować się na przypadkową instytucję wyłącznie dlatego, iż już jest umieszczona w formularzu – tylko nie zostawimy rozliczenia rocznego na ostatni moment, nawet większe pomyłki będzie można jeszcze skorygować. Dobrze jest zrobić to wcześniej i nie odkładać tego na ostatni dzień kwietnia, żeby uniknąć awarii wynikającej z przeładowania systemu czy wężyka w urzędzie.