Dlaczego powinniśmy wybrać rozliczenia online

Rok w rok każda osoba, która osiągnęła dochód przekraczający około trzech tysięcy złotych w ciągu dwunastu miesięcy, musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Niestety na lekcjach nikt nie powiedział nam jak wypełniać PIT-y, ani nie powiedział nam, czym grozi niewywiązanie się z tego obowiązku.

Rozliczenia online

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego po szkole wcale nie jesteśmy przygotowani do normalnego życia, za to umiemy ładnie recytować wiersze i potrafimy dodawać i odejmować w zakresie tysiąca. Tak, więc osoby, które chcą wiedzieć więcej idą na studia, a Ci najbardziej ogarnięci wybierają takie studia, żeby dostać po nich pracę. Do takich zawodów, które zawsze będą miały zajęcie należy księgowa i tu uwaga, nie trzeba kończyć studiów wystarczy kurs. Księgowe właśnie podczas rozliczania się z Urzędem Skarbowym mają dużo zajęcia. Okazuje się, bowiem że rozliczenie pit dla sporego grona osób to coś nie do przejścia. Co ciekawe Urząd Skarbowy daje możliwość na rozliczenie on-line. Na właściwej stronie jesteśmy prowadzeni wręcz krok po kroku przy wypełnianiu e-deklaracji. Ale zdarza się i tak, że nawet e-deklaracje wypełnia z nami księgowa. Jeżeli, więc korzystamy już z usług księgowej przy rozliczeniu to zróbmy to elektronicznie, by oszczędzić czas sobie i innym.

Warto zajrzeć na portal podatkowy.Ministerstwo Finansów stara się w jakikolwiek sposób ułatwić życie przeciętnego Kowalskiego i tworzy wraz z odpowiednimi organami system pozwalający na elektroniczne złożenie deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego. Jednak przeciętny Nowak wietrzy w tym podstęp i nadal bardzo często wybiera standardowe stanie w kolejce, by zostać w Skarbówce własna deklaracje podatkową. A dzięki portal podatkowy, jak choćby można szybko wypisać odpowiedni formularz i niczym się nie przejmować.

Rozliczenia PIT przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, gdy wypełniamy e-deklarację po raz pierwszy możemy mieć jakieś obawy. Ale z każdym kolejnym wypełnionym polem te obawy zaczynają topnieć i ucieszymy się, że wybraliśmy elektroniczne przesłanie PIT-u, bo oszczędziliśmy sporo czasu i nerwów (zobacz opinie innych link). Tak, więc zamiast w tym roku ponownie wyczekiwać w kolejce i w duchu złościć się na opieszałość urzędników, może nareszcie zaczęlibyśmy korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Wiadomo, że zawsze będzie grupa osób, która z jakiś względów nie może wypełnić deklaracji razem z portalem podatkowym. Ale wszyscy pozostali powinni w końcu zrobić krok na przód i postawić na nowoczesne rozwiązanie.