Dogodny sposób na rozliczenie się z urzędem skarbowym

Końcówka roku to głównie przyjemność: ciepło domowego kominka, aromat piernika szykowanego na świąteczny stół bądź woń rybnej zupy przyrządzanej wyłącznie raz do roku. Odpoczywamy w gronie bliskich. Niestety, końcówka roku to również czas gdy zbliża się okres rozliczeń z fiskusem. Bez wątpienia, nikt nie lubi płacić podatków. Nie chodzi nawet o to, iż ciężko zarobione pieniądze trzeba oddać państwu. Z ową niechęcią możemy sobie poradzić w prosty sposób – należy sobie uświadomić, że daniny ze swojej natury będą nieuniknione niczym deszcz, zatem narzekanie na to że musimy je płacić jest zupełnie bezcelowe.

analiza podatkowa

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Bardziej przykrym zadaniem może być wypełnienie zeznania podatkowego. Ręczne wypełnianie tego dokumentu jest dość uciążliwe. Praca ta wymaga dużego skupienia. Zasób wiedzy potrzebny do tego aby dobrze wykonać to zadanie? – starcza matematyka na poziomie szkoły podstawowej (chociaż powszechna opinia na temat PIT-u jest dokładnie odwrotna) (informacje online – ). Na szczęście współczesna technologia i tutaj przychodzi ze wsparciem. Począwszy od końca roku aż do połowy marca w periodykach pojawiają się gratisowe – zapisane na przeróżnych nośnikach – narzędzia, popularnie nazywane: program pit 2015, gdzie cyfra definiuje którego roku podatkowego owo oprogramowanie dotyczy. Program pit 2015 w zasadzie jest rozbudowanym arkuszem kalkulacyjnym z zapisanymi gotowymi formułami matematycznymi Mając podobny program mamy sytuację uproszczoną – wystarczy tylko wpisać do tabelki stosowne dane z formularza jaki otrzymaliśmy od chlebodawcy. Program pit 2015 z automatu obliczy należności wobec US lub zwrot nadpłaconych w imieniu pracownika przez pracodawcę pieniędzy.

Narzędzia takie oferują 2 możliwości złożenia wypełnionego już zeznania podatkowego. Możemy sobie wydrukować wynik pracy oprogramowania na dowolnej drukarce, lub wysłać deklarację drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego, poprzez wciśnięcie odpowiedniego guzika na ekranie. Ciekawą sprawą jest to, iż nawet Ministerstwo Finansów bardzo zachęcają właśnie do wspomnianego sposobu rozliczania się, gdyż jest to bardzo wygodne zarówno dla płatnika jak też dla stosownego urzędu.