Jak rozliczyć PIT?

Wraz z przyjściem 2016 roku, miliony Polaków czeka obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania rocznego za 2015 rok. Datę wypełnienia zeznania podatkowego wszyscy znamy, aczkolwiek spora część Polaków zostawia tę czynność na ostatnią chwilę. Zwlekając, gubimy się w tabelkach, mylimy pojęcia, a nawet miewamy kłopot z wyborem samego wniosku PIT.

podatki

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem wystarczy nam jeden formularz, lecz są sytuacje w których oprócz trzech zasadniczych formularzy musimy złożyć również kilka załączników. Przykładem jest PIT 28, przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychody zarówno z pozarolniczej działalności jak i najmu. O tym, iż załącznikami do PIT 28 mogą być PIT-28A czy PIT-28B możemy dowiedzieć się z portalów podatkowych, których zadaniem jest wspieranie podatników w należytym wypełnianiu PIT-ów. Portal podatkowy – , zawiera informacje o podatkach, naszych prawach i obowiązkach, ale też umożliwia składanie formularzy online. Do skorzystania z tego rozwiązania, nakłania Polaków co roku Ministerstwo Finansów. Złożenie PIT online jest najbardziej sprawną metodą wypełnienia oraz dostarczenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, co też zauważa coraz większa liczba podatników. Bezpłatne programy umożliwiające przesyłanie deklaracji drogą elektroniczną są na tyle szczegółowe, że poradzi sobie z nim nawet podatnik, który na co dzień nie obsługuje komputera. W razie niejasności, podczas wypełniania druku możemy uzyskać podpowiedzi, w jaki sposób krok po kroku korzystać z formularzy interaktywnych.

rozliczenia online

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Aby wypełnić PIT, musimy tylko posiadać internet oraz postępować krok po kroku z podaną na stronie instrukcją. Zrozumiałe menu ułatwia rozliczenie bez obaw o to, że nie zostaną uwzględnione istotne informacje, które w należycie przygotowanym formularzu znaleźć się nie powinny – PIT 2016. Portal podatkowy został tak zaprojektowany, iż daje nam dostęp do złożonej deklaracji 24 godziny na dobę w dowolnej chwili z każdego miejsca na świecie. Aby sprawdzić status własnego zeznania podatkowego, wystarczy tylko zalogować się na swoje konto i wejść w odpowiednią zakładkę. Nic prostszego.