Jakim sposobem rozliczyć się z US poprzez internet, aby uchronić się od stania w kolejce?

Wiele osób zwleka do ostatniej chwili z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych. To właśnie ci ludzie narażeni są na stanie w długich kolejkach w punktach pocztowych bądź w Urzędzie Skarbowym.

rozliczenie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Idealnym sposobem dla ludzi wygodnych jest rozliczenie PIT 2015 przez internet. Poprzez możliwości przesyłania dokumentów tym sposobem kolejki bardzo się zmniejszyły. Interesant nie ma potrzeby nawet wychodzić z własnego domku, żeby dopełnić formalności z US. Krótkie programiki PIT 2015 zostały napisane prostym językiem i przez to praktycznie prowadzą podatnika za rękę. Podpowiadają, jakie dane i w którym miejscu trzeba wprowadzić i sprawdzają, czy wszystkie niezbędne miejsca zostały poprawnie wypełnione.

Taka samoistna kontrola ogranicza ryzyko zrobienia błędów a przez to znacznie zmniejszyła się ilość składanych w urzędzie korekt. Rozliczenie PIT 2015 przez internet pozwala uchronić się od podstawowego błędu, czyli złożenia podpisu. W przypadku deklaracji przesyłanych w formie elektronicznej podpis jest niepotrzebny. W to miejsce, w celu sprawdzenia podatnika wystarczy wpisać kwotę przychodu z zeszłego roku. Po przesłaniu deklaracji potrzeba odebrać email z UPO. To potwierdzenie na to, że deklaracja została złożona w terminie.

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Opłaca się rozliczać się z Urzędem Skarbowym na samym początku okresu. Szczególnie, wtedy, gdy należy się podatnikowi zwrot podatku.

W przypadku dopłaty również warto poznać kwotę jaką trzeba będzie zasilić konto Urzędu Skarbowego. Dzięki temu da się odpowiednio zaplanować wydatki we własnym budżecie domowym. Sam formularz może być przesłany poprzez sieć internetową oczywiście w późniejszym terminie. W czasie uzupełniania deklaracji trzeba będzie wpisać numer PESEL. NIP nie jest już wymagany. Ale potrzebny będzie również adres zamieszkania jak również data urodzenia. I w przypadku rozliczenia PIT przez internet w celu weryfikacji konieczna jest także kwota przychodu z poprzedniego roku kalendarzowego – czytaj o pitach za 2015 rok.

Zatem wystarczy ściągnąć stosowny program PIT jak również wypełnić deklarację podatkową na komputerze, bez konieczności ręcznego wypisywania formularzy. Prosty program PIT sam zweryfikuje poprawność wpisanych danych i poinformuje o ewentualnych popełnionych błędach. Deklarację da się zapisać na dysku komputera i w dowolnym czasie przesłać go do systemu Ministerstwa Finansów.