Nie zapominaj o terminowym rozliczaniu PIT-ów

Koniec kwietnia to ostatnia chwila, aby złożyć deklaracje PIT. O tym obowiązku każdy podatnik powinien pamiętać i dopilnować, by został zrealizowany w terminie, szczególnie, że dzisiaj PIT-y można posyłać w nad wyraz komfortowych warunkach, przez internet.

Dla kogo PIT-36? Dla przedsiębiorców, ale warto pamiętać, że nie dla wszystkich…

Osoby, które po raz pierwszy rozliczają swoje PIT-y, muszą pamiętać o wyborze odpowiednich formularzy do wypełnienia. W przypadku, kiedy jest się zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub zlecenie, jak też otrzymuje się emeryturę lub rentę – należy wybrać PIT oznaczony numerem 37. W sytuacji, jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą, odpowiednim formularzem będzie PIT 36. Trzeba jednak pamiętać, że po ten rodzaju formularza mogą sięgnąć tylko ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność na zasadach skali podatkowej. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy jako formę rozliczania obrali ryczałt albo podatek liniowy, muszą zastosować zupełnie inne formularze.
startup-593315_640
Jak wypełnić PIT 36?

PIT 36 można rozliczać indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, przewidziano także możliwość rozliczania PIT-a 36 dla osób samotnie wychowujących dzieci. Warto pamiętać o tym, że do wspomnianego formularza nierzadko trzeba dołączyć również wypełnione załączniki. Wiele osób stresuje się, że niezbędne dokumenty wypełni nieprawidłowo. Na szczęście dzisiaj łatwo można znaleźć specjalne programy służące do rozliczania PIT-ów. Dzięki nim rozliczanie podatku staje się wygodne, łatwe, szybsze i nie przysparza niepotrzebnych stresów. Warto pamiętać także o możliwości posłania PIT-a przez internet. To najlepszy sposób, aby sprawę rozliczeń podatkowych załatwić terminowo i sprawnie. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, by dostarczyć do urzędu skarbowego wymagane formularze. Rozliczenia online można dokonać za pomocą e-deklaracji, specjalnego programu do rozliczeń, jak też za pośrednictwem stron do rozliczania PIT-ów.