Nowy rok, więc czas na deklarację podatkową. Czy orientujesz się, jak wypełnić PIT? Pamiętasz jak to się robi? Może niezbędna Ci pomoc?

Podobno rok w rok robimy to samo – składamy pit. Niby mamy świadomość jak to zrobić, bo jest to całkiem proste i systematyczne. Niemniej, kiedy przychodzi właściwy czas, to znowu pojawiają się problemy. Rodzi się więc pytanie, który pit jest który, który pit jesteśmy zobligowani wypełnić. Zobacz to znowu, żeby pit 2015 nie był problemem, a stał się normalną czynnością.

rozliczenia podatkowe

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dla kogo właściwie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego duża cześć osób pracujących na etacie, ale także ludzie zatrudnieni na bazie odmiennych sposobów zatrudnienia – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale też osoby indywidualne, które zajmują się swoimi dziećmi. Tego typu szanse skutkują często wyższym zwrotem podatku (portal podatkowy). Na co przyda nam się PIT-37? Umożliwia odliczenie różnorodnych możliwych ulg podatkowych. Najciekawsze z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Można także odliczyć ulgę rehabilitacyjną oraz związanej z darowizną, które zostaną przekazane na cele użyteczności publicznej. Warto również napomknąć o ulgach uzyskanych na mocy tak określanych praw nabytych. Wlicza się tu na przykład ulga związana z mieszkaniem.

formularze

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 uzupełniamy, w momencie gdy chcemy rozliczyć się zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego. Taką deklarację dostarczyć wcześniej niż inne PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku (więcej o rozliczeniach). Komu przysłuży się PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla uzyskujących przychody z różnorodnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). W tej kategorii można zaliczyć wiele innych tego typu umów. Wszystkie one kwalifikują się do rozliczania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Należy jednak uważać! Nie powinny one być jednocześnie zawierane w obrębie prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 deklarują ci, którzy w roku 2012 otrzymywali zarobki opodatkowane według skali podatkowej (18-32%) (podatki online). Załatwiane jest to bez udziału płatnika, co znaczy, że tacy podatnicy sami będą musieli obliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku do zapłaty. W momencie, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.