PIT 38 – kiedy należy go wysłać do US?

W dzisiejszych czasach odnalezienie atrakcyjnych sposobów zdobycia przez nas wspierających środków płatniczych stało się nieodzownością. Żyjemy bowiem w względnie niepewnych czasach, dlatego też znalezienie odpowiedniego źródła opłacania własnych działań jest czymś całkowicie umotywowanym.

Jednym z takich sposobów, który na pewno cieszy się ogromną popularnością są transakcje giełdowe. Jak najbardziej, na samym początku potrzebuje to od nas doraźnych nakładów na edukację, jednak nadchodzące sukcesy pieniężne po wielokroć są warte swojej ceny.

9681097116_329cb5d817_bDla wielu z nas stanowi to idealne źródło uzyskania nadzwyczajnych zysków. Niemniej tymczasem, nasze państwo niesłychanie zasadniczo traktuje osiąganie przez nas przychodów właśnie w ten sposób. Każdy obywatel, który odnosi zyski z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych bądź udziałów w spółkach musi się z nich stosownie, ale i zarazem poprawnie rozliczyć. Jak w takim razie powinniśmy właściwie podejść do tego zagadnienia, by nie utworzyć sobie specjalnych problemów?

Wyzwanie to może wydawać się dla pewnej części z nas niebywale zagadkowe, jednak są to tylko pozory. Wystarczy wyłącznie zrozumieć utwierdzony stały i utarty schemat, a w przyszłości zrealizowanie tego rodzaju rozliczeń nie sprawi nam wiele kłopotu. Kluczowym zeznaniem płatniczym, który musi zostać w tym przypadku przez nas wykonane to dokument Pit 38 (pod tym linkiem zeznanie PIT 38). Każdy podatnik, który w ostatnim roku pozbył się papierów wartościowych lub też uzyskał duże dochody finansowe z tytułu rozlicznych instrumentów bankowych czy maklerskich musi obowiązkowo go uzupełnić. W tym miejscu powinno się podobnie podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany trafnie do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego pozbycia się przez nas papierów wartościowych. Wielką pomoc w tym miejscu może bezsprzecznie zaoferować nam nasze biuro maklerskie pod warunkiem, że wszelkie uskutecznione transakcje były realizowane za jego pełnomocnictwem.

W przeciwnym przypadku musimy obowiązkowo na własną rękę uzupełnić to charakterystyczne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobowiązany uzupełnić je samodzielnie.