Powinniśmy dowiedzieć się czy nie musimy oddać pit 38

Nim rozpoczniemy się rozliczać należy zapytać czy dotyczy nas pit 38

Kiedy przybliża się okres rozliczeniowy, powinniśmy dokładnie sprawdzić, które z pism musimy wypełnić, tak aby posiadać gwarancję, że nasze rozliczenie będzie wykonane w odpowiedni sposób oraz nie będziemy przywoływani do jego wyjaśnienia.

dokumentacja podatkowa

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com
Przez to należy poczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypełniać. W momencie gdy w konkretnym roku rozliczeniowym sprzedaliśmy nasze papiery wartościowe, lub udziały w spółkach, konieczne będzie wypełnienie dokumentu pit 38. Przydatna pomoc znajdzie się na . Nie ważna jest data zakupienia tych papierów, ważna tu jest data ich zbycia, bo to wówczas dochodzi do naszego wzbogacenia się. Przeważnie o obowiązku wypisania takiego pita dowiadujemy się w chwili, gdy dostajemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się sprzedażą naszych papierów. mimo wszystko kiedy sprzedaży dokonywaliśmy sami, to także samodzielnie musimy dopilnować ich właściwego rozliczenia oraz wpisania wszystkich wartości, jakie tu zyskaliśmy.

Nie możemy się rozliczać wspólnie

Przeważnie dzieje się tak, że małżonkowie rozliczają pit razem, gdyż wtedy mogą pozyskać większy zwrot oraz mają szansę też liczyć na dodatkowe ulgi. Mimo wszystko powinniśmy wspomnieć, że wypełniając pit związany ze zbyciem papierów wartościowym, należy go wypisać oddzielnie, nie ma tutaj czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Dzieje się tak przez to, że dane papiery były wystawione na konkretną osobę i to teraz ona musi się z nich rozliczyć . Warto wiedzieć o tego typu drobiazgach, gdyż to właśnie od nich zależy, czy właściwie będzie wypisany cały nasz dokument.

Trzeba usuwać wszystkie wątpliwości

Jeżeli w czasie wypisywania rozliczenia nie jesteśmy przekonani, czy rozumiemy instrukcję wypełniania wszystkich pul, to wciąż warto szukać wyjaśnień na własne pytania. Możemy ich szukać w sieci, albo zadzwonić do urzędu skarbowego, lub nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali metodę wypełniania takiego dokumentu tym większa szansa, że wykonamy to odpowiednio już przy pierwszym podejściu.