Prawo dotyczące podatków w Polsce: zarabiasz? Twoim obowiązkiem jest rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

Na terenie każdego kraju obowiązuje określone prawo, w tym również prawo podatkowe. Tak samo jest w przypadku naszego państwa. Do obowiązków o charakterze podatkowym obywateli , którzy pracują i osiągają dochód zalicza się konieczność złożenia rocznego zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Zlekceważenie tego obowiązku to zawsze poważne konsekwencje. Rozsądniej jest więc pamiętać o tym, aby na czas złożyć zeznanie w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.

podatki

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od tego, czy w naszym wypadku znajduje zastosowanie PIT 36 czy PIT 37, zawsze jesteśmy zobowiązani do końca kwietnia dostarczyć do Urzędu Skarbowego uzupełniony formularz PIT – pitax podatki. Formularz PIT 36, jak też formularz PIT 37 możemy na chwilę obecną złożyć za pośrednictwem Internetu. Jest to ogromne ułatwienie, które zaczęło być stosowane w Polsce kilka lat temu.

Początkowo wzbudzało ono wielki lęk i tak naprawdę na rozliczenie z Urzędem Skarbowym przy użyciu globalnej sieci komputerowej decydowało się bardzo mało osób. Dzisiaj sytuacja w tej kwestii wygląda całkiem inaczej. Coraz więcej osób decyduje się na składanie swojego zeznania podatkowego za pośrednictwem Internetu.

Cały proces jest banalnie prosty i nie wymaga nawet niewielkiej specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów lub podatków – . Poradzi sobie z tym nawet ktoś, kto nie ma w tym obszarze żadnej wiedzy. Specjalny program, który jest do tego potrzebny, pomoże nawet wybrać właściwy dla nas formularz PIT. Następnie niezwykle dokładnie pokaże nam, jak uzupełniać określone kolumny.

pit online

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Ważne jest, że program wyłapuje błędy i nie zezwala na wysłanie do Urzędu Skarbowego formularza, który wypełniony został w nieprawidłowy sposób. Również z pustymi obowiązkowymi polami formularz nie zostanie wysłany. Są to bez wątpienia ogromne zalety rozliczania się z Urzędem Skarbowym właśnie przez Internet.

Podejmując decyzję o złożeniu formularza PIT drogą elektroniczną, oszczędzamy również naprawdę bardzo dużo czasu. Nie musimy bowiem już nawet na chwilę opuszczać swojego domu, aby wypełniony przez nas formularz PIT znalazł się się we właściwym Urzędzie Skarbowym. Plusem jest również zdecydowanie krótszy czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli w naszym wypadku taka sytuacja miała miejsce.