Rozliczanie się ze Skarbówką

Nadchodzi taki moment w życiu wszystkich pracujących ludzi, że muszą oni dokonać rozliczenia się ze Skarbówką. Wielu ludziom wydaje się, że to skomplikowana sprawa. Jednak wcale tak być nie musi. Musimy jedynie wiedzieć, jaki formularz wypełnić i dowiedzieć się ile dokładnie zarobiliśmy w danym roku. Do każdego PIT-u dodawana jest instrukcja, która pozwala łatwo się rozliczyć.

podatek dochodowy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób, które miały dochody z pozarolniczej działalności będzie musiała wypełnić Pit 36 – . Inne osoby będą musiały wybrać formularz z inną cyfrą. Jednak, jeżeli sami nie mamy pewności, który Pit wziąć i wypełnić najlepiej iść do Skarbówki lub iść do księgowych. Ludzie pracujący w biurach rachunkowych czy np. w biurach zajmujących się księgowością świadczą też usługi związane z rozliczaniem deklaracji podatkowych. Dlatego jeżeli nie mamy głowy do wypełnienia deklaracji podatkowej to powinniśmy pójść do księgowego. Jest też opcja związana z wypełnieniem e-deklaracji przez platformę podatkową.

Zeznanie związane z wysokością osiągniętego dochodu

Skarbówka sprawdza czy wszyscy, którzy powinni rozliczyli się z tego, jaki przychód mieli w roku poprzedzającym złożenie deklaracji (e-deklaracja – pomoc). Wszyscy dobrze wiemy, że musimy składać deklarację podatkową. Jednak nie

rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

każdy wie, czy ma złożyć Pit 36, czy może jeden z pozostałych formularzy. Jeżeli brak nam pewności, co do tego, który kwestionariusz będzie odpowiedni to musimy uzyskać na ten temat informacje. Możemy poszukać w Internecie, który Pit, należy wypełnić lub po prostu powinniśmy pójść do księgowego.

Jednak, jeśli nie stać nas na poradę w biurze rachunkowym, to możemy iść do Skarbówki i tam otrzymać odpowiedź. Jeżeli wystarczająco wcześnie pójdziemy do Urzędu, to na pewno dostaniemy pomoc w wypełnieniu PIT-u. Ale nie liczmy na to, że ktoś będzie z nami siedział i krok po kroku wszystko wypełniał, kiedy zjawimy się w Urzędzie w ostatnim momencie. Wtedy urzędnicy nie znajdą czasu na to by usiąść i wytłumaczyć wszystko od A do Z. Dodatkowo można złożyć deklarację czy to Pit 36 czy wszystkie inne na platformie online. To świetna opcja, jeśli brakuje nam czasu na chodzenie po Urzędach i stanie w kolejkach. Elektroniczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest coraz bardziej popularne i rzeczywiście jest bardzo dobrym pomysłem.