Skomplikowane ścieżki polskich urzędów – co ułatwia zeznania podatkowego

Współcześnie niemalże każdego dnia mamy do czynienia z wszechobecną biurokracją. Chcąc uregulować jakiekolwiek interesy związane np. z osobistą firmą, na każdym kroku jesteśmy zobowiązani do wypełniania dziesiątek dokumentów i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak skonstruowany , że wydawać by się mogło , iż najważniejszym celem jego funkcjonowania jest psychiczne wyniszczenie człowieka. Obywatele zazwyczaj gorączkowo reagują na samą myśl o konieczności pójścia do urzędu w celu wypełnienia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Główny problem stanowi niejasność przepisów a także fakt, iż druki te są szczególnie skomplikowane . Zwykli ludzie , którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z pracą w księgowości, mają ogromne problemy ze zrozumieniem zawiłości różnego rodzaju podań i wniosków . Przykładem tego typu druków jest bez wątpienia PIT. Potocznie tak właśnie określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który otrzymuje zarobki, bez względu na to, czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, jest zmuszony wraz z początkiem danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok poprzedni . Ze względu na szczególną zawiłość druku PIT, w Polsce działają liczne firmy księgowe zajmujące się zawodowo ich wypełnianiem . Obecnie jednak, w związku z dostępnością do Internetu , rośnie moda na wypełnianie PITu przy użyciu różnego rodzaju programów. Każdego roku są tworzone coraz nowsze programy, ułatwiające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk tego dokumentu . W związku z tym, jesteśmy w stanie uzupełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki

Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wyszukamy hasło brzmiące np. ,,program pit 2015’’, a uzyskamy szereg wyników, w których występują przekierowania do konkretnych aplikacji ułatwiających wypełnianie PITu na przykład: . Tego typu narzędzia są bardzo użyteczne i coraz większa liczba ludzi z nich korzysta, głównie ze względu na intuicyjność działania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy obywatele każdego dnia są zmuszani do wypełniania dziesiątek dokumentów w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można uzupełnić na własnym komputerze, bez konieczności stania w kolejce po wsparcie np. w urzędzie czy biurze księgowym.