Księgowość dla podmiotów gospodarczych

Dla większości przedsiębiorców planujących rozpoczęcie własnej firmy, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Właściciel firmy boryka się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach.

Elektroniczne rozliczanie PIT

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Przytłoczony masą obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, albowiem zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (czytaj – program do pitów 2015). Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy a także konieczność bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, iż sporo przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z tego względu, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, dobrze jest zdecydować się na przekazanie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Sytuacja ta ma duże znaczenie gdy mowa o mniejszych firmach, a których właściciel poświęca się jej bez reszty, narzekając na niedostatek czasu spowodowany koniecznością realizowania pewnych obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie pensji itp.). Współpraca z wykwalifikowanymi osobami daje możliwość, by spokojnie skoncentrować się na prowadzeniu przedsiębiorstwa.

Księgowość w małej działalności jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy wymagane są do tego kursy księgowości? Generalnie nie jest to konieczne, szczególnie kiedy w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza jest mimo wszystko konieczna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów a także zmian dotyczących składania zeznań podatkowych, jak choćby dostarczanie od 1 stycznia 2015 r deklaracji drogą elektroniczną.