Prowadzisz blog? A czy wiesz, iż w niektórych przypadkach jesteś zmuszony się z tego rozliczać? Zobacz w czym rzecz

Aktualnie zakładanie bloga jest czymś normalnym. Interesuje się tym mnóstwo osób, mimo że większość robi to jedynie z czystej pasji, nie myśląc zupełnie o sprawach zarobkowych. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na określonej kwestii, posiadamy jakieś hobby, więc mamy szansę się z kimś podzielić naszym doświadczeniem.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Znacznie więcej osób jednakże wykorzystuje blog do zarabiania, umieszczając reklamy na swoim blogu. Jednocześnie nie pamiętając, że musimy się z tego rozliczyć.

Ta świadomość coraz bardziej rozpowszechniona, ale w tym samym czasie nie do końca poznana warta jest uwagi, zwłaszcza, że już prawie kończy się okres rozliczeń pit 2014. Dobrze zdawać sobie sprawę, iż otrzymywanie dochodów z ogłoszeń reklamowych podlega podatkom. Wspomina o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa różnorodne źródła dochodów,przykładowo będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu stosowania reklam w internecie – warto przeczytać. Definiowane są jako dochody związane z umową najmu, czyli choć to śmiesznie brzmi, związane są z takimi czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Bez wątpienia tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Jednocześnie do chwili, gdy uznajemy nasz blog jak pasję, dodatkowe zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Jednakże, kiedy przeradza się w podstawowe i praktycznie jedyne źródło utrzymania, gdy posiadamy kilka blogów, to możemy zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki przychód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu wynajmowania.Równocześnie, powinniśmy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedna z nich to ryczałt, drugą – zasady ogólne. W taki sposób do wyboru mamy albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Na co się zdecydować? Jak pokazuje doświadczenie, bardziej korzystne przy niewielkich dochodach rozliczenie to ryczał. Gwarantuje to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co bardzo istotne, jeżeli wybierzemy ryczałt w ciągu roku posiadamy wybór, wpłacania miesięcznego lub raz na kwartał. Jeżeli zaś zdecydujemy się na zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, jednak pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Warto o tym nie zapominać przy obecnym rozliczaniu pit 2014.