Stara maksyma głosi, że w naszym życiu będą tylko dwie nieuchronne sprawy

Stare powiedzenie głosi, że w naszym życiu będą jedynie dwie konieczne rzeczy, przed jakimi nie da się uciec, czyli śmierć i podatki. Faktycznie przed śmiercią nikt nie ucieknie, mimo że wielu ludzi zaczęło próbować to najróżniejszymi, niekiedy szalonymi metodami dokonać. Zaś co do podatków, to tu już aż tak groźnie nie ma, można oczywiście próbować zatajać swe dochody, co też sporo osób chętnie robi, ale czy będzie to opłacalne, to już trzeba się zastanowić.

PIT37-str1Chociaż da się tak zrobić tylko w przypadku podatku dochodowego, bo i tak każdy, kto robi zakupy w sklepach czy podjeżdża na stacje benzynową, sporą daninę w cenie za towar płaci. Wielu ludzi ich nie dostrzega, bowiem po prostu dolicza się je do ceny, za to znacznie bardziej przykre i bolesne są podatki od zarobków, które praktycznie każdy pracujący musi co rok zapłacić od tego, co zarobił w ostatnim czasie. W przypadku ludzi zatrudnionych na etat jakieś zaliczki pod kątem podatku odprowadza pracodawca, tak więc jeśli nie ma się żadnego odliczenia, to w zasadzie rozliczenie będzie się sprowadzało do wypełnienia zeznania podatkowego. Dużo więcej pracy będą mieli przedsiębiorcy, bowiem oni mogą nieco pokombinować, żeby płacić jak najmniej.

Obowiązujące w naszym kraju przepisy prawne jasno precyzują reguły, które powinny obowiązywać przy składaniu podatkowych zeznań. Pit rozliczenie za 2014 trzeba złożyć do końca kwietnia roku następnego. Niezłożenie pitu do tego czasu może skutkować dużymi kłopotami, włącznie z dużą karą finansową, tak więc z pewnością nie warto spóźniać się ze złożeniem pitu. Jeśli nie będzie się miało sprawdzonego rozliczenia, to korzystniej pit złożyć z niewielkimi błędami i później złożyć korektę, niż zupełnie go nie złożyć (informacje od księgowych). A tak naprawdę czasu jest całkiem sporo, rafio i telewizja także bardzo głośno mówią o zbliżającym się terminie, więc brak terminowego złożenia pitu z reguły będzie wynikać po prostu z lenistwa i lekceważenia. Zwłaszcza że stopniowo rozszerzają się możliwości składania zeznań, które pozwalają na szybkie i wygodne dostarczenie dokumentu do urzędu skarbowego, takie jak na przykład wysłanie go przez internet.