Szalenie ważne kwestie dla młodego przedsiębiorcy. Co trzeba wiedzieć na początku?

Kompletowanie zespołu do pracy najczęściej zajmuje kawałek czasu, szczególnie gdy dopiero startujemy ze swoją działalnością i stawiamy pierwsze kroki. Jeżeli sporo rzeczy umiemy wykonać sami, to bardzo dobrze, ale sprawy rachunkowe, za które jesteśmy odpowiedzialni, najlepiej jest powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z właściwym przygotowaniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie księgowości. Można wybierać spośród 2 opcji – zewnętrznego biura księgowego, lub księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowego, który na bieżąco wprowadza do systemu i księguje faktury a także drukuje faktury itp., jest bardzo funkcjonalne za sprawą kilku względów. Podstawowa sprawa – przepływ informacji jest znacznie szybszy. Księgowy po prostu jest w pracy i w każdym momencie może służyć pomocą i radą. Księgowa analizuje miesięczne przychody i koszty, na bieżąco udziela porad, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, podsumuje klientów, sporządzi dokumenty i rozmaite umowy (poznaj portal Cena Biznesu). Księgowy w firmie może równocześnie być osobą z sekretariatu a także nadzorować całą korespondencję. Co więcej przypilnuje wszelkiego rodzaju opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o kadry i płace itd..

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasi pracownicy będą używać prywatnych aut do celów służbowych, wówczas możemy refundować im koszty użytkowania prywatnych samochodów. Rozliczać muszą się z faktycznie przebytych kilometrów, a dokument, który powinni stworzyć to ewidencja przebiegu pojazdu, jaką prowadzi księgowość. Kilometrówka, a konkretnie jej stawka, określana jest w celu ustalenia zwrotu kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku pracowników (kilometrówka). Natomiast w przypadku, kiedy samochodem służbowym będziemy jeździć sami, opłata za jeden km jest bardzo istotna, ponieważ wydatki związanie z jego eksploatacją można zaliczyć do kosztów firmowych. Kilometrówka jest wtedy odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!

Kiedy nie musimy się zastanawiać, do kiedy PIT lub czy opłata ZUS poszła w terminie, możemy spokojnie poświęcać się temu, co potrafimy najlepiej i realizować swoje cele w firmie, rozszerzając pole jej działalności i skupiając się na dynamicznym rozwoju (czytaj do kiedy pit złożyć).