Transport produktów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Handel jest zajęciem, które jest prawie tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to raczej transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych towarów. Jedna strona miała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel z reguły wiązał się z konkurencyjnością, natomiast szczególnie dziś ta konkurencja jest wielka. Już ciężej przebić się z własnym pomysłem na interes, bo rynek jest dosyć mocno nasycony różnymi towarami oraz usługami. Z tego powodu trzeba się jakoś odznaczać oraz być bardziej atrakcyjnym dla klienta aniżeli konkurencja. Ogromną zaletą dla ewentualnych klientów jest niska cena. Dlatego coraz więcej firm wchodzi w import z Chin. Jak wygląda tego typu współpraca i jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjacji z dostawcą z Chin i dobrze określić wszystkie szczegóły, łącznie z konieczną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy dostarczyć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze nim nasz towar zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak aby dostać komplet dokumentów od strony chińskiej trzeba zapłacić całość za towar. Z tego powodu trzeba zdobyć całość gotówki. Nawet jeżeli chcemy rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak będzie musiało nastąpić w dosyć krótkim czasie. W przypadku gdy w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport trwa około dwóch tygodni. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na dokonanie opłat oraz otrzymanie dokumentów, dlatego też całość powinna być zrobiona dosyć sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzebujemy konkretnych dokumentów. Istotne aby były one po angielsku. Trzeba zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tu ważne jest żeby posiadała niezbędne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedynczą sztukę towaru, wartość całej dostawy, sposób dostarczenia, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto oraz brutto. Oprócz tego potrzebny będzie również dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Trzeba bowiem wiedzieć, iż niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć obniżone opłaty celne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Wszelkie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi opłatami za magazynowanie towarów, które musimy gdzieś ulokować oczekując na właściwe dokumenty.