Jak uczynić sporo, nie robiąc praktycznie żadnego wysiłku czyli przekaż jeden procent podatku na organizację pożytku publicznego

Od czasu do czasu praktycznie każdy z nas chce zrobić coś pożytecznego dla innych osób. Zazwyczaj o potrzebujących myślimy w szczególności w święta bożonarodzeniowe, które są niemal dla każdego z nas symbolem czasu spędzanego z bliskimi oraz pomocy bliźnim. O biednych osobach myślimy również wtedy, kiedy zaczyna się zima – zdajemy sobie bowiem świetnie sprawę z tego, jak dużo ludzi nie ma dachu nad głową, a zima jest dla nich wyjątkowo.

finanse

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Okazuje się jednak, że możemy uczynić coś pożytecznego także w inne części roku – powinieneś zwracać na to uwagę szczególnie w wypadkach, kiedy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy aby pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Kiedy zdecydujesz się na przekazanie 1% podatku na jakiś wyjątkowy cel, możesz wtedy znacząco komuś pomóc, nie czyniąc niemal żadnego wysiłku.

Jak przekazać swój 1% podatku na jakiś wybrany cel? Wystarczy, że podczas dorocznego rozliczania podatku dochodowego (czyli najzwyczajniej wypełniania PIT-a) wpiszesz we właściwą rubrykę numer KRS fundacji, której chcesz pomóc Co najważniejsze – to całkowicie nic Cię nie kosztuje. Ten 1% podatku i tak zostałby Ci zabrany, a tylko przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Jeżeli chcesz zatem komuś pomóc albo zwyczajnie dać symboliczny wyraz swojego wsparcia dla danej instytucji, zdecydowanie nie ma lepszego sposobu.

Pamiętaj jednak, że możesz wesprzeć tylko te fundacje, które są tak zwanymi organizacjami pożytku publicznego. Kiedy nie jesteś pewien, czy dana instytucja posiada taki status, wtedy możesz to łatwo sprawdzić w internecie – wystarczy otworzyć bazę OPP, a bez wątpliwości znajdziesz tam swoją

finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

instytucję – . Każda z nich ma swój numer KRS, który należy wpisać w zeznanie podatkowym żeby pieniądze trafiły w odpowiednie ręce.

Najczęściej organizacje, na rzecz których można przekazać jeden procent swego podatku, mają umieszczone o tym wiadomości na własnych stronach internetowych. Zastanów się, komu chcesz pomagać tego roku – co roku bowiem możesz wesprzeć inną instytucję. Wydaje się, że jeden procent to niewiele, jeśli jednak każdy z nas przekaże na daną organizację nawet kilka złotych, kategorycznie zbierze się z tego całkiem duża suma. Dzięki temu możesz wesprzeć potrzebujących – to przecież tak nieduży wysiłek.