Kto musi wypełnić pit 36?

Jeśli zbliża się okres rocznych rozliczeń, powinniśmy wiedzieć jaki pit wypisać, tak aby wszystko się zgadzało, żeby w odpowiedni sposób pokazać wszystkie nasze zarobki oraz uniknąć konieczności składania korekty.

sprawozdania

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzajów pitów okazuje się być bardzo dużo, więc trzeba poszukać rzetelnych informacji w internecie, a jeżeli tam ich nie odnajdziemy, to zawsze można w urzędzie skarbowym spytać o to, który dokument powinniśmy wypełnić, szczególnie że ma szansę się okazać, iż powinniśmy tych dokumentów oddać kilka i każdy inny. Przez to wszystkie niejasności musimy jak najszybciej usunąć, żeby nie zrobić błędu i nie być zmuszonym do spędzenia znaczniejszej liczby godzin nad takim rozliczeniem.

Dla kogo jest pit 36?
Gdy mieliśmy działalność pozarolniczą, która była opodatkowana na warunkach ogólnych, wynajmowaliśmy lub dzierżawiliśmy coś, albo część naszych zarobków jest z zagranicy, to właśnie my musimy oddać PIT 36 – na oraz złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym. Okazuje się to tym ważniejsze, że te zarobki będą się wiązały z kolejnymi naszymi dochodami, a zatem niezłożenie takiego pita będzie traktowane jako zatajenie przychodów. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy umieli dobrze sami wypełnić takiego dokumentu, to trzeba poszukać księgowej, która podejmie się takiego zlecenia, albo skierować się po wsparcie do właściwego urzędu skarbowego, gdzie także otrzymamy taką rzetelną pomoc oraz przy okazji będziemy mogli wyjaśnić wszystkie nasze niejasności. Jak zawsze najistotniejsze okazuje się być tutaj to, by wszystkie informacje wstawić w właściwe rubryki, ponieważ wtenczas wszystko będzie się zgadzało.

Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę
Nie zostawiajmy rozliczenia na ostatnią chwilę, bo wtedy w pośpiechu może się okazać, że robimy jakiś błąd. Lepiej to wszystko robić wcześniej, na spokojnie, a w razie niejasności warto je natychmiast wyjaśniać niż zakładać, że może się uda i jednak robimy wszystko tak jak powinniśmy.