Elektroniczne rozliczenie PIT? To możliwość, która ma wiele zalet

Jedną z powinności każdego podatnika jest roczne rozliczenie. Do ostatniego dnia kwietnia trzeba złożyć w przypisanym urzędzie prawidłowo uzupełnioną deklarację. Od jakiegoś czasu można to również zrobić drogą elektroniczną, co jest coraz popularniejszym wyjściem wśród ludzi do tego zobowiązanych. Elektroniczne rozliczenie PIT jest możliwe od 2012 roku.

rozliczenie pitu

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś korzysta już z niego wiele osób, gdyż jedynym wymaganiem jest dostęp do internetu. Wystarczy odwiedzić serwis internetowy Ministerstwa Finansów, po czym odnaleźć specjalnie zamieszczony formularz. Można też skorzystać z umieszczonej na stronie aplikacji bądź ściągnąć jeden z ogólnie dostępnych programów do rozliczania. Każda opcja jest równie dobra, zatem musisz sam wybrać, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.

Jednym z kluczowych walorów elektronicznego rozliczania jest nieskomplikowany sposób obsługi – Nie potrzeba do tego żadnych kompetencji, poza precyzyjnym czytaniem umieszczonych w programie czy też na witrynie wskazówek. Trzeba uzupełniać puste rubryki, a obliczenia wykonają się automatycznie. Aplikacja pamięta informacje, dlatego nie musimy ich wpisywać potem w wypełnianych wnioskach.

pit

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Po ich wypełnieniu otrzymamy numer, jaki podajemy w odpowiednim miejscu, aby dostać urzędowe poświadczenie odbioru. To nasz dowód, że zeznanie zostało przesłane w terminie, ponieważ przekroczenie określonego dnia powoduje nałożenie finansowych kar na podatnika, jakich lepiej jest uniknąć. Decydując się na elektroniczne rozliczenie PIT trzeba tylko pamiętać, iż za pierwszym razem musimy osobiście pójść do urzędu, by wypełnić formularz, jaki uprawnia nas do podpisywania deklaracji rocznych w imieniu męża bądź żony. Będzie to tylko jednorazowa wizyta, zatem dobrze jest załatwić to przy okazji, gdy będziemy nieopodal urzędu. Dotyczy to oczywiście osób po ślubie, o czym wyżej wspomniano.

Elektroniczne rozliczenie PIT to bardzo komfortowe wyjście, nad jakim warto jest się zastanowić, o ile chcemy sprawnie oraz bez trudu składać zeznania podatkowe – portal podatkowy. W przypadku wątpliwości można udać się do biura podatkowego czy też skontaktować się ze znajomym księgowym, by naświetlił nam sprawy, które nie są dla nas w pełni zrozumiałe.